حشره کش, سم, شرکت, کیمیا گوهر خاک, محصولات

فنیتروتیون

نام تجاری: سومیتیون
فرمولاسیون: ۵۰% EC
دوره کارنس: ____
معرفی:
فنیتروتیون در گروه حشره‌كش‌هاي فسفره آلي و زير گروه اسيد فسفروتيوييك می‌باشد که بصورت غير سيستميك و اثر تماسي، گوارشي و نفوذي براي كنترل طيف وسيعي از آفات جونده و مکنده در گياهان زراعي و درختان ميوه بکار گرفته می‌شود، همچنین از این آفت‌کش برای کنترل آفات خانگی، دامی و انباری استفاده می‌‌گردد.
مکانیسم اثر:
فنیتروتیون حشره کش و کنه کش تماسی و گوارشی با اثر ضربه ای شدید و دوره محافظتی متوسط (۱۵-۱۰) روز است. توانايي اين سم در مهار آنزيم كولين استراز در سيستم عصبي جانوران می‌باشد. استیل کولین به عنوان ناقل پیام عصبی در فضای بین سیناپسی عمل می‌کند و موجب تحریک اکسون بعدی می‌شود. فنیتروتیون در بدن حشره موجب تجمع در سیناپس شده و در نتیجه تحریک رشته عصبی بعدی به صورت مستمر ادامه می‌یابد. چون آنزیم کولین استراز لازم برای تجزیه استیل کولین در فضای بین سیناپسی و حذف این تحریک مستمر بواسطه فنیتروتیون بلوکه شده است.
موارد مصرف:
گندم، غلات، پسته، برنج، نیشکر، بادمجان و یونجه
دستور مصرف:
برای سن گندم محلول پاشی به نسبت ۱/۲ لیتر در هکتار و برای سایر موارد ۱/۵ لیتر در هکتار یا ۱/۵ تا ۲ در هزار
قابلیت اختلاط:
فنیتروتیون در غلظت های بالاتر از حد توصیه شده روی برخی از سبزیجات نظیر کلم ایجاد حساسیت و روی برخی از واریته های سیب ایجاد زنگار میکند. این ترکیب در محیطهای قلیایی با سرعت بالا و در محیطهای اسیدی به آهستگی هیدرولیز می‌شود. با کلیه قارچ کشها و حشره کش های رایج قابل اختلاط است ولی با ترکیبات قلیایی مثل بردو ناسازگار است.
ملاحظات عمومی:
قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید
فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *