حشره کش, سم, شرکت, کیمیا گوهر خاک, محصولات

ایمیداکلوپراید

نام تجاری: کنفیدور
فرمولاسیون: ۳۵% SC
دوره کارنس: ۲۵ روز
معرفی:
ایمیداکلوپراید حشره کشی است سیستمیک و شبه نیکوتینی و از گروه شیمیایی ایمیدازولها با اثر تماسی و گوارشی که بر علیه آفات مهم نباتی به ویژه حشرات مکنده در مرکبات،پسته،درختان میوه و زراعات های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
مکانیسم اثر:
ایمیداکلوپراید در گیاه به صورت سیستمیک از ریشه جذب و به صورت اکروپتالی در گیاه منتشر می‌شود. ایمیداکلوپراید چربی دوست بوده ولی تا حدی نیز در آب حل می‌شود. خاصیت چربی دوستی به آن این اجازه را می‌دهد از قشر مومی سطح برگ عبور کند و خاصیت آبدوستی سبب می‌شود که در شیره گیاه به جریان بیفتد. خاصیت سیستمیک ایمیداکلوپراید نیز باعث می‌شود که اثر آن با بارندگی و شسته شدن در سطح گیاه از بین نرود.خاصیت تماسی ایمیداکلوپراید برای آفات مختلف و حشرات مفید خطرناک است. ایمیداکلوپراید روی سیستم عصبی حشره به صورت مهار تقریبا کامل و غیر قابل برگشت در ناحیه پس سیناپسی در گیرنده های نیکوتینیک استیل کولین اثر میکند همچنین خاصیت آبگریزی این ترکیب برای نفوذ آنها به سیستم عصبی مرکزی حشرات اهمیت زیادی دارد.
موارد مصرف:
پسته، توتون، پنبه و مرکبات.
دستور مصرف:
به مقدار ۰/۴ در هزار علیه پسیل پسته – ۰/۲۵ لیتر در هکتار علیه شته توتون و پنبه – برای مرکبات ۰/۲۵ لیتر در هکتار از سم + ۳۰۰ سی سی روغن در ۱۰۰ لیتر آب در دو نوبت سمپاشی به فاصله ۱۰ روز – به میزان ۵ در هزار برای ضد عفونی بذر پنبه علیه تریپس – ۲۸/۵ گرم برای ۱۰۰ کیلو بذر برای مبارزه با ناقلین و کنترل بیماری های ویروسی سیب زمینی به طریقه ضد عفونی بذر – ۱۰۰ گرم برای ۱۰۰ کیلو بذر چغندرقند. ایمیداکلوپراید را می توان به صورت محلول پاشی بر روی شاخ و برگ، افزودن به آب آبیاری و شبکه آبیاری قطره ای مصرف نمود.
قابلیت اختلاط:
ایمیداکلوپراید به مقدار توصیه شده به خوبی با گیاه سازگار بوده و هیچ اثر سوئی روی نباتات سمپاشی شده دیده نشده است. همچنین تا کنون هیچ مشکلی در اختلاط با سایر سموم وجود نداشته و به راحتی قابل اختلاط با آنها می باشد.
ملاحظات عمومی:
قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید
فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *